wszystko do domu / glazura

GlazuraCoraz częściej wystrój łazienek czy kuchni zdobi ułożenie na ścianach płytek tego samego wzoru i rozmiaru. Jeszcze kilka lat wstecz obowiązkowo płytki podłogowe musiały się różnić od ściennych – taki był trend. Asortyment sklepów jest dziś tak różnorodny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Ostatnio modne są ścienne płytki gresowe: wielkie tafle gresu polerowanego, rustykalne „dziesiątki” (płytki o wymiarach 10 x 10 cm) i kamienna mozaika. Kolekcje płytek ściennych proponują również producenci szkliwionego klinkieru.

Płytki ścienne nie są narażone na ścieranie czy uderzenia twardych przedmiotów, dlatego nie muszą mieć tak wysokich parametrów technicznych jak płytki podłogowe. Natomiast na ścianach bardziej niż na podłodze są widoczne różnice w wielkościach płytek.


Ważne cechy:


Kalibracja - jeśli wybieramy styl rustykalny, efekt nierówności płytek może być zamierzony. Jeżeli zależy nam na płytkach o jednakowych wymiarach, kupujmy te z oznaczoną kalibracją, czyli selekcjonowane ze względu na ich zgodność z normatywnymi wymiarami. Oznaczenie 0 mówi, że płytki mają takie same wymiary, zaś -01 lub +01 oznacza, że dopuszczalne różnice w wymiarach wynoszą 1 mm. Bardziej dokładne wymiary mają płytki prasowane niż ciągnione.

Odporność na pęknięcia włoskowate - wszystkie płytki szkliwione zawierają w warstwie szkliwa wewnętrzne mikrospękania, które mogą dać początek pęknięciom włoskowatym. Od rodzaju szkliwa i jego grubości zależy, czy będą one podatne na pęknięcia, czy nie.Polityka Prywatnosci | GLAZURA