wszystko do domu / stolarka okienna / konserwacja okien

Konserwacja okien

Okna to dość duży wydatek przy budowie domu. By służyły nam przez lata, by były szczelne i sprawne, niezbędna jest ich prawidłowa konserwacja. Niestety często o niej zapominamy. A przecież okna wciąż narażone są na czynniki atmosferyczne, wciąż są otwierane i zamykane. Jak prawidłowo dbać o okna? Poniżej krótka recepta, jak dbać o okna, by długo nam służyły.
Okucia okienne
Okucia trzeba poddawać regulacji. Jest to szczególnie istotne w pierwszym roku użytkowania okien. Bez prawidłowej regulacji okna nie będą się prawidłowo otwierały i zamykały. Jeśli nie mam doświadczenia w regulacji okuć, najlepiej wezwać fachowca. Jeśli chcemy przeprowadzić regulację samodzielnie powinniśmy zaopatrzyć się w klucz imbusowy. Powinien on wystarczyć do przeprowadzenia całego procesu. Im większe okno, im bardziej wystawione jest na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, tym częściej je trzeba regulować. Przy regulacji należy zwrócić uwagę na położenie okna, stopień docisku do ościeżnicy. By okucia okienne nie zużywały się za szybko należy zabezpieczać je odpowiednimi preparatami. Smaruje się je wazeliną techniczną lub smarem. Jeśli jednak nie udało nam się zabezpieczyć elementu przed uszkodzeniem trzeba go koniecznie i jak najszybciej wymienić.
Uszczelki okienne
Uszczelki okienne również należy konserwować. Takie, które nie są zabezpieczone szybko ulegają tzw. parceniu - kruszą się i nie są szczelne. Okna z uszkodzonymi uszczelkami przestają w znacznym stopniu spełniać swoją funkcję. Do konserwacji uszczelek używa się oleju do maszyn, gliceryny lub specjalistycznych środków.
Ramy okienne
Ramy okienne potrzebują pielęgnacji jak każdy inny element. Należy myć ją regularnie, by zapobiec rozwijaniu się mikroorganizmów. Wystarczy ciepłą woda oraz delikatny środek myjący. W zależności od tego, jakie mamy okno, środek powinien być przeznaczony do PCV, drewna lub plastiku. Ram okiennych w żadnym wypadku nie należy szorować. Drastyczne zabiegi spowodują, iż ramy okienne zostaną trwale uszkodzone.

Polityka Prywatnosci | Konserwacja okien